Что в руках Премьер-Министра Украины
Лично мне интересно было узнать, что Кабинет Министров обязан создать условия для свободного развития и функционирования системы юридических услуг и правовой помощи населению.
Импульсом к написанию данного материала послужил вопрос заинтересованного собеседника в одном из интернет-форумов я «Но что же может сделать Премьер-Министр для нормализации ситуации в государствея» Имелся в виду катастрофически низкий уровень законопослушности украинских государственных чиновников.
Мой оппонент предполагала, что у Тимошенко нет рычагов для влияния на ситуацию. Я же полагаю, что их достаточно.
В Конституции Украины есть статьи 113, 116, 117, которыми установлено следующее:
«Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, відповідальний перед Президентом України і Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді у межах, передбачених цією Конституцією. Кабінет Міністрів у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента та постановами Верховної Ради, прийнятими відповідно до Конституції та законів України. Кабінет Міністрів вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; здійснює заходи щодо боротьби зі злочинністю; спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади; видає постанови і розпорядження, які є обовяязковими до виконання.»
Специальным законом, на основании которого обязан работать Кабинет Министров и, естественно, его Премьер, является Закон Украины «О Кабинете Министров Украины». Этот документ полезно проанализировать подробно, чтобы обоснованно подтвердить или опровергнуть границы спорной компетенции.
Закон был подписан Президентом Украины 16 мая 2008 года и, возможно поэтому, еще не «устаканился» в умах обывателя, на себе ощущающего результаты работы Кабинета, являющегося высшим органом в системе исполнительной власти. Высшим! А значит не на кого сваливать недостатки, ежели таковые имеются, в вопросах обеспечения прав и свобод человека; борьбы с преступностью.
В компетенции Кабинета - определение направления работы министерств, в том числе МВД, а также координация их работы, например с МЮ. Не только министерств, но еще и иных органов исполнительной власти. Контроль за деятельностю всех перечисленных субъектов также в компетенции Кабинета. Организовывая работу, Кабинет обязан базироваться на принципах верховенства права, законности, открытости и прозрачности, регулярно информировать общественность о своей деятельности. Обязанностью, не правом, Кабинета является вовлечение граждан в процесс принятия решений, имеющих важное общественное значение.
Можно ли согласиться с тезисом об отсутствии рычагов влияния, если Кабинет законом уполномочен принимать меры для устранения недостатков в работе всех органов исполнительной властия Для чего обязан осуществлять постоянный контроль за исполнением с их стороны норм Конституции, законов и иных законодательных актов. Считаю я нельзя.
Кроме того, законом Кабинету даны прямые полномочия по контролю за исполнением законодательства органами исполнительной власти, местного самоуправления, их должностными лицами. Более того, Кабинет обязан принимать меры для защиты прав и свобод граждан, борьбы с преступностью, противодействия коррупции. Это прямо указано в Законе. Именно Кабинет Министров осуществляет меры по кадровому обеспечению органов исполнительной власти в Украине. Ему спасибо за семейственность и клановость в этих органахя
Кстати, лично мне интересно было узнать, что Кабинет Министров обязан создать условия для свободного развития и функционирования системы юридических услуг и правовой помощи населению. Это, наверное, выразилось в согласии с повышением вдвое платы за получение адвокатского удостоверения и отсутствии возможности открыть пункты консультирования малообеспеченных граждан в помещениях органов государственной и местной властия Тогда да, созданы условия.
Можно продолжить анализировать достаточно интересный Закон, вчитываясь в полномочия Кабинета Министров Украины. Но из экономии времени и площади текста предлагаю это сделать вам самим, уважаемый читатель.
Выписка из Закона Украины «О Кабинете Министров Украины»:
«яПОВНОВАЖЕННЯ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ У ВІДНОСИНАХ З ОРГАНАМИ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ
Стаття 22. Повноваження Кабінету Міністрів України у відносинах з міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади 1. Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, додержання прав і свобод людини та громадянина. 2. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади відповідальні перед Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні йому. 5. Кабінет Міністрів України утворює у системі міністерств урядові органи, затверджує положення про них, призначає та звільняє їх керівників. 6. Урядові органи відповідальні перед Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні міністру, у системі міністерства якого вони створені та функціонують.
Стаття 24. Повноваження Кабінету Міністрів України у відносинах з місцевими державними адміністраціями 1. Кабінет Міністрів України спрямовує і координує діяльність місцевих державних адміністрацій щодо виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, актів Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, здійснення на відповідній території інших наданих місцевим державним адміністраціям повноважень. 2. Кабінет Міністрів України розглядає питання щодо: 1) призначення на посаду або звільнення з посади голів місцевих державних адміністрацій і внесення Президенту України відповідних подань; 2) погодження кандидатур заступників голів місцевих державних адміністрацій, які здійснюють свої повноваження у сферах, що належать до відання Кабінету Міністрів України; 4. Голови місцевих державних адміністрацій під час здійснення своїх повноважень відповідальні перед Кабінетом Міністрів України. Місцеві державні адміністрації та їх голови підзвітні та підконтрольні Кабінету Міністрів України у межах його повноважень.
ПОВНОВАЖЕННЯ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ У ВІДНОСИНАХ З ПРЕЗИДЕНТОМ УКРАЇНИ
Стаття 26. Відносини Кабінету Міністрів України з Президентом України 2. Президент України має право внести Верховній Раді України пропозицію щодо розгляду питання про відповідальність Кабінету Міністрів України. 4. Акти Президента України, видані в межах повноважень, передбачених пунктами 5, 18, 21 і 23 частини першої статті 106 Конституції України, скріплюються підписами Премяєр-міністра України і міністра, відповідального за акт та його виконання.
Стаття 27. Внесення Кабінетом Міністрів України пропозицій з питань, що стосуються повноважень Президента України 1. Кабінет Міністрів України з власної ініціативи чи на виконання указів Президента України вносить пропозиції та здійснює підготовку проектів відповідних законів, а також актів Президента України з питань, що належать до повноважень Президента України. 2. Кабінет Міністрів України може звернутися до Президента України з клопотанням про визначення проекту закону, що вноситься до Верховної Ради України, як невідкладного.
Стаття 28. Відносини Кабінету Міністрів України з Радою національної безпеки і оборони України, а також консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами і службами, що утворюються Президентом України 1. Рада національної безпеки і оборони України координує та контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони. Кабінет Міністрів України забезпечує виконання рішень Ради національної безпеки і оборони України, введених у дію указами Президента України.
ПОВНОВАЖЕННЯ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ У ВІДНОСИНАХ З ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ УКРАЇНИ ТА ЇЇ ОРГАНАМИ
Стаття 29. Здійснення Кабінетом Міністрів України права законодавчої ініціативи 1. Кабінету Міністрів України відповідно до Конституції України належить право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України.
ВІДНОСИНИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ З ІНШИМИ ДЕРЖАВНИМИ ОРГАНАМИ, ОРГАНАМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ОБяЄДНАННЯМИ ГРОМАДЯН
Стаття 39. Відносини Кабінету Міністрів України з судами загальної юрисдикції 1. Кабінет Міністрів України може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції. 3. Органи виконавчої влади, державні підприємства, установи та організації зобовяязані на вимогу Кабінету Міністрів України або Міністерства юстиції України в установлений ними строк подати матеріали, необхідні для розгляду справ у судах.
Стаття 41. Відносини Кабінету Міністрів України з органами місцевого самоврядування 1. Кабінет Міністрів України спрямовує діяльність органів виконавчої влади на сприяння ефективному функціонуванню та розвитку місцевого самоврядування, додержання визначених законом прав органів місцевого самоврядування, забезпечує взаємодію центральних і місцевих органів виконавчої влади з органами місцевого самоврядування у вирішенні питань місцевого значення, зокрема економічного, соціального та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць. 5. Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції та законів України забезпечує здійснення контролю за виконанням органами місцевого самоврядування наданих їм повноважень органів виконавчої влади.
Стаття 42. Відносини Кабінету Міністрів України з обяєднаннями громадян 1. Кабінет Міністрів України безпосередньо або через органи виконавчої влади забезпечує реалізацію передбачених законом прав обяєднань громадян.
Стаття 47. Відповідальність членів Кабінету Міністрів України 1. Члени Кабінету Міністрів України несуть солідарну відповідальність за результати діяльності Кабінету Міністрів України як колегіального органу виконавчої влади. 2. Члени Кабінету Міністрів України особисто несуть відповідальність за стан справ у доручених їм сферах державного управління. 4. Члени Кабінету Міністрів України за вчинення корупційних діянь та порушення вимог сумлінної поведінки осіб, уповноважених на виконання функцій держави (заборона використання службового становища в особистих цілях, запобігання конфлікту інтересів тощо), можуть бути звільнені Верховною Радою України в порядку, визначеному частиною другою статті 18 цього Закону.»
По случаю Нового Года пожелаю всем нам: «Выйти из-под власти химер и пользоваться властью разума!»

