КСУ: обнародовано Решение "О льготах по прибыли"

     22 лютого Конституційний Суд України  оприлюднив прийняте 16 лютого Рішення у справі за конституційним зверненням Акціонерного товариства „Страхова компанія „Аванте“ щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 1 Закону „Про систему оподаткування“ від 25 червня 1991 року  
№ 1251–XI з наступними змінами і статті 15 Закону „Про оподаткування прибутку підприємств“ від 28 грудня 1994 року  
№ 334/94–ВР з наступними змінами.

     Автори  звернення просять Суд розтлумачити зазначені положення законів у зв’язку з неоднозначним їх застосуванням судами загальної юрисдикції та органами державної податкової служби.

     Відповідно  до частини другої статті 1 Закону „Про систему оподаткування“ Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.

     Згідно  зі статтею 15 Закону „Про оподаткування прибутку підприємств“ ставки податку на прибуток, пільги щодо податку, об’єкт оподаткування, порядок обчислення оподатковуваного прибутку, строки і порядок сплати та зарахування податку до бюджетів можуть встановлюватися та змінюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону стосовно права сільської ради встановлювати додаткові пільги з податку на прибуток підприємствам комунальної форми власності у межах сум, які надходять до її бюджету.

     Проведений  Конституційним Судом системний  аналіз норм Конституції та законів  України, що регулюють статус місцевого  самоврядування та його органів, їхню компетенцію у сфері бюджетних та податкових відносин стосовно ініційованого в конституційному зверненні питання, дає підстави для таких висновків.

     Конституційне призначення місцевого самоврядування полягає у праві територіальних громад як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ради та їх виконавчі органи) самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Для самостійного вирішення питань місцевого значення Конституція України передбачає, що матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, місцеві бюджети і їх доходи. Конституція також наділила територіальні громади села, селища, міста повноваженнями безпосередньо або через утворені ними органи управляти комунальним майном, затверджувати місцеві бюджети і контролювати їх виконання, встановлювати місцеві податки і збори відповідно до закону, вирішувати інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

     Податкова політика держави головним чином реалізується через систему оподаткування, яка відповідно до Конституції встановлюється виключно законами України. Відповідно до статті 13 Закону № 1251 в Україні справляються загальнодержавні та місцеві податки. Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок як загальнодержавних, так і місцевих податків у встановленому законом порядку.

     На  законодавчому рівні закріплено принцип самостійності місцевих бюджетів. Цей принцип полягає  в тому, що вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету  Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів, а їх самостійність гарантується власними та закріпленими за ними законом на стабільній основі загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону. Доходами місцевих бюджетів визнаються податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законами України, зокрема трансферти.

     Податкові пільги є складовою системи оподаткування, тому згідно з Конституцією України вони мають визначатися виключно законами. Можливість встановлення податкових пільг передбачена Законом № 1251, у якому визначено запровадження пільг щодо податку на прибуток як принципову засаду побудови і призначення системи оподаткування.

     Право Верховної Ради АРК та рад встановлювати  пільги щодо податків містять частина  перша статті 1 Закону № 1251, стаття 18 Декрету, згідно з якими податкові пільги встановлюються відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування. Зокрема, частина друга статті 1 названого закону передбачає встановлення додаткових пільг щодо оподаткування у межах сум, що надходять до місцевих бюджетів.

     Конституційний  Суд виходить з того, що положення  частини другої статті 1 у контексті частини першої цієї статті Закону № 1251 потрібно розглядати як самостійну підставу для встановлення Верховною Радою АРК та радами податкових пільг. Тому положення частини другої статті 1 Закону № 1251 треба розуміти так, що Верховна Рада АРК та ради мають право встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування не тільки стосовно місцевих, а й стосовно загальнодержавних податків, суми яких відповідно до законів України зараховуються до місцевих бюджетів, у межах цих сум.

     Встановлення  Верховною Радою АРК та радами пільг з податку на прибуток для підприємств комунальної форми власності не пов’язане з бюджетними видатками, які спрямовуються на такі міжбюджетні трансферти, як дотації вирівнювання і субвенції. Відповідно до Бюджетного кодексу України до доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, належить і податок на прибуток підприємств комунальної власності. Зі змісту статті 7 Закону № 334 випливає, що пільги зі сплати податку на прибуток можуть надаватися його платникам як цим Законом, так і іншими законодавчими актами.

     Стаття 103 Бюджетного кодексу України передбачає надання субвенції на компенсацію  втрат доходів бюджетів місцевого  самоврядування на виконання власних  повноважень внаслідок надання  державою податкових пільг, які зменшують доходи цих бюджетів. Проте Кодексом, іншими законами не передбачено надання субвенцій на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок надання повноважними органами місцевого самоврядування пільг з податків, які зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування, але становлять доходи місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів. Таке правове регулювання податкових і бюджетних відносин стосовно загальнодержавного податку на прибуток, платниками якого є підприємства комунальної форми власності, забезпечує додержання засад справедливості, що є складовою принципу верховенства права. Одним із проявів цього принципу в податковій сфері є створення дієвої системи оподаткування, яка має ґрунтуватися на збалансованості інтересів держави, територіальних громад і платників податків. Тому запровадження пільг щодо окремих податків чи конкретних їх платників не повинно розглядатися як прояв податкової дискримінації, недобросовісної конкуренції, створення привілейованого становища, порушення принципів рівності та єдиного підходу в оподаткуванні.

     На  підставі викладеного Конституційний Суд України дійшов висновку, що передбачене частиною другою статті 1 Закону № 1251 право Верховної Ради АРК і рад встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, які надходять до їх бюджетів, може бути реалізоване за умови, що загальнодержавний податок на прибуток, платником якого є підприємства комунальної власності, відповідно до законів України справляється до бюджетів Верховної Ради АРК та рад і не враховується при визначенні міжбюджетних трансфертів. При цьому пільга може бути встановлена тільки щодо тієї суми податку, яка підлягає зарахуванню до зазначених бюджетів.

     Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150, 153 Конституції України, статтями 61, 63, 65, 67, 69, 95 Закону України „Про Конституційний Суд України“, Конституційний Суд вирішив:

     1. В аспекті конституційного звернення положення частини другої статті 1 Закону України „Про систему оподаткування“ від 25 червня 1991 року № 1251–XI та статті 15 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств“ від 28 грудня 1994 року  
№ 334/94–ВР у системному зв’язку з положеннями статей 5, 7, 8, 67, 92, 140, 142, 143 Конституції України, статей 7, 9, 69, 96, 97, 103, 108 Бюджетного кодексу України, статей 16, 61, 62, 63, 66 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні“ треба розуміти так, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, сільські, селищні, міські ради мають право безпосередньо на підставі частини другої статті 1 Закону України „Про систему оподаткування“ встановлювати пільги щодо загальнодержавного податку на прибуток підприємств комунальної власності, якщо він згідно із законами України справляється до бюджету Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських бюджетів, у межах сум, які підлягають зарахуванню до цих бюджетів.

     2. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

     Повний  текст Рішення  буде розміщено на офіційному сайті  Конституційного  Суду України www.ccu.gov.ua.

Прес-служба КСУ

© "СОКол-ЮрОбоз" 2007-2009. Перепечатка материалов "СОКол-ЮрОбоз" только с письменного разрешения редакции. Для интернет-изданий - без ограничений, при обязательном условии указания имени и адреса нашего ресурса (гиперссылка).
Редакция и редакционная политика